+90 224 328 40 26
+90 530 265 73 08

Bayrak

Bayrak

Bayrak Nedir ? Türk Bayrağı

Türk BayrağıBayrak, bir ülkeyi veya kurumu temsil eden renkli kumaş anlamına gelmektedir. Genellikle uzun bir sopa veya direğin ucunda takılırlar. Her devletin bağımsızlığını simgeleyen bir bayrağı vardır. Özel bayrak çeşitleri dışında genellikle diktörtgen şeklindedir.Bayraklar Bu yazımızda sizlere bayrakla ilgili bazı bilgiler vereceğiz.
Bayrak kelimesinin aslı mızrak anlamına gelen batrak sözünden gelmektedir.Zamanla T harfi düşmüs yerini Y harfi almistir. Eski Türkler savaşlarda mızraklarinın ucuna kırmızı bir ipek kumaş parçası takarlardı bunlara Kutas denirdi.
Arapların kullandığı bayrakaların küçüklerine Liva büyüklerine urayet denilmektedir.
Antik çağlarda kullanılan savaş bayrakları "bayrağımsı"  olarak sınıflandırılabilir. Bunun örnekleri arasında Ahameniş İmparatorluğu'nun savaş bayrağı Derafş Kaviani ve Roma lejyon standartları bulunmaktadır.
Orta Çağ'ın ortalarında bayraklar savaşlarında asilzadelerin kendilerini belli etmek için kullandıkları semboller halinde geldi. Bayrak taşıyan bir şövalyeyi ayırt etmek kalkanında arma bulunan bir şövalyeyi ayırt etmekten daha kolaydı. Geç Orta Çağ'da Eski İsviçre Konfederasyonu gibi devletler de savaşlarda bayrak kullanmaya başladı. Erken Modern Dönem'de askeri birimlerin kendi bayraklarının olması yaygın hale geldi.
17. yüzyılın ortalarındaki Yelken Çağı'nın zirve dönemlerinde gemiler geleneksel olarak (daha sonraları bu yasal bir zorunluluğa da dönüştü) tabiiyetlerini belli eden bayraklar taşıyordu. Bu bayraklar zaman içerisinde günümüzün ulusal bayraklarına ve denizcilik bayraklarına dönüştü. Bayraklar aynı zamanda denizcilikte bir iletişim yolu haline de geldi.
Bayrakların askeri veya denizle ilgili amaçlar dışında kullanılması milliyetçiliğin yükseldiği 18. yüzyıl sonlarına rastlar. 19. yüzyıl sırasında egemen devletlerin bayrak sahibi olması standart hale geldi.

© 2015. Tüm hakları Karanfil Bayrak’a aittir.
Enna Consulting